بازی پازل یا به زبان پارسی همان معما به مجموعه سرگرمی های فکری گفته میشه . سرگرمی های آنلاین طراحی شده در حال حاضر با وجود این که باید در حل آن ها از فکر استفاده کرد ولی انصافا جذاب طراحی شده اند و درنتیجه به یکی از بهترین فلش های آنلاین تبدیل شده اند . به خاطر همین 10 تا از معروف ترین و جذاب ترین فلش ها رو برای شما آماده کردیم که امیدواریم لذت ببرید .

بازی پازل،پازل آنلاین

شاید معروف ترین بازی پازل همین باشه . این فلش فقط یک قانون ساده داره : ماشین رو از پارکینگ در بیار . البته باید بگم که 50 مرحله داره که اگه خودتون تونستید همه مراحل رو طی کنید و به مراحل بالا  برسید سلام ما رو هم برسونید .

پازل اول : خارج کردن ماشین از پارکینگ

لطفا تا بارگذاری کامل بازی پازل صبر کنید . . .

برای اجرای این فلش بهتر است از مرورگر های موزیلا فایر فاکس یا کروم استفاده کنید

بازی پازل دوم : جورچین ساده

حتما تا حالا یک بار جورچین رو حل کردید این یکی از نوع آنلاین هست . فقط یک راهنمایی تون می تونم بکنم اونم اینه که اگه show hints  رو بزنید تکه عکس ها شماره دار می شوند پس شروع کنید .

لطفا تا بار گذاری کامل  کمی صبر کنید . . .

 برای اجرای این فلش بهتر است از مرورگر های موزیلا فایر فاکس یا کروم استفاده کنید

بازی پازل و معما راهی برای درمان آلزایمر

برخلاف باور بسیاری از افراد به خصوص والدین گرامی که بازی کردن را امری بیهوده و صرفا جهت پر کردن اوقات فراغت کودک می پندارند بازی نقشی مهم و حیاتی در شکل دهی به شخصیت کودکان ایفا می کنند که علاوه بر ایت بازی های کودکانه همچون بازی پازل تاثیرات بیش تری نیز می توانند داشته باشند از جمله آن می توان به استفاده از پازل برای درمان بیماری زوال عقلی یا همان آلزایمر اشاره کرد .  این بیماری نوعی بیماری ذهنی محسوب می شود که موجب از دست دادن توانایی های ذهنی و عقلی فرد می شود که نوع بیش تر شناخته شده ی آن در جوامع امروزی همان فراموشی یا آلزایمر می باشد . همانطور که شاهد هستیم این بیماری در سنین بالاتر گریبان گیر بسیاری از افراد خواهد شد اگر با انجام بازی پازل و مجموعا فعالیت های فکری دیگر ذهن خود را تقویت نکنند و این را بدانید که حتی شما نیز از این بیماری در امان نبوده اید و نخواهید بود .
تحقیقاتی که در سال های اخیر صورت گرفته است این حقیقت را نشان می دهد که انجام فعالیت ها و درگیری های مفید ذهنی هم چون انجام بازی پازل ، جدول سودوکو و . . . می تواند تاثیر بسیار زیادی در پویایی و سرزندگی مغز بگذارد به طوری که تاثیرات آن در سال های بالاتر زندگی افراد ظهور خواهد کرد .
با این که در سال های گذشته در پزشکی رشد قابل توجهی را شاهد بودیم هنوز پزشکان و دانشمندان قادر به تشخیص علت این بیماری عذاب آور برای شخص و اطرافیانش نیستند . بیماری ای که سن شروع آن بال تر از 65 سالگی می باشد ولی مواردی نیز مشاهده شده است که افرادی با حدود سنی 40 تا 50 سال نیز به این بیماری مبتلا شده اند . در ادامه در مورد این بیماری و رابطه ای که آلزایمر و بیماری زوال عقلی با پازل و بازی پازل حل کردن دارد بیش تر سخن خواهیم گفت و شما را با یک تحقیق مهمی که در زمینه تاثیر انجام بازی پازل بر روی آلزایمر  صورت گرفته بیش تر آشنا خواهیم کرد .
بر اساس تحقیقات انجام گرفته که بر روی 23 داوطلب اجرا شد نشان داده شد که با انجام 8 جلسه ی تمرینی که هر جلسه در یک هفته برگزار می شود می توان حواس پرتی افراد 65 تا 75 را کاهش داد . جالب است بدانید که در این آزمایش نشان داده شد که در صورتی که افراد از بازی های فکری همچون بازی پازل استفاده کنند می توانند مغز و فکر خود را جوان و پویا نگه دارند که این امر دلیل دیگری بر اهمیت انجام بازی پازل به خصوص در سنین بالاتر می باشد .
بنابر آن چه گفته شد اگر می خواهید در سنین بالا درای مغزی شاداب و جوان باشید حتی اگر علاقه ای به این معما های فکری ندارید بایستی از سنین پایین تر وقتی را هم برای انجام بازی پازل و دیگر بازی های فکری مد نظر قرار دهید . کم هستند افرادی که به بازی پازل علاقه مند نیستند . برای یکبار هم که شده همگی ما بازی پازل را انجام داده ایم ولی با این حال اگر از جمله کسانی هستند که به بازی پازل علاقه ندارید به شما توصیه ی اکید می کنیم حداقل برای یک بار هم که شده است پازل را امتحان کنید حتی اگر علاقه مند به بازی پازل نیستید حل پازل به شما کمک خواهد کرد در آینده ذهنی شاداب ، جواب و پویا داشته باشید . همینطور می توانید از دیگر بازی های فکری مانند جدول سودوکو یا تست هوش استاندارد استفاده کنید .

بیشتر بخوانید >>>  یک بازی تمرکز حواس و اعصاب دیوانه کننده (بسیار جذاب)

بازی پازل فکری

بازی پازل راهی برای خلاق تر شدن

خلاقیت را باید ابتدا تعریف نمود : خلاقیت چیزی نیست جز یک توانایی بشری برای تولید کارهای خلاقانه و ایده های ناب برای رفع مشکلات و مسائل پیرامون زندگی مان بنابر این بایستی برای این که بتوانیم هرچه بهتر از این نعمت خدادادی بهره ببریم راه های تقویت آن را بشناسیم تا بتوانیم آن ها را به خوبی تقویت کنیم . برای افزایش قوه ی خلاقیت ابتدا موتور ایده های ناب و کارهای خلاقانه را باید بشناسیم که چیزی نیست جزو مغز متفکر بشری و تقویت نخواهد شد مگر با کار کشیدن از آن و راه کار کشیدن از آن چیزی نیست جز حل مسایل ، معما ها و بازی پازل و . . .

بازی پازل فکری

بازی پازل : راه به کار انداختن موتور خلاقیت

ابتدا باید تصوری درست از بازی پازل و معما به دست آوریم . آیا بازی پازل چیزی جز سوالاتی هستند که به شیوه ای هوشمندانه طرح شده اند که باید برای رسیدن به پاسخ آن ها دست به تولید ایده زد و نکته مهم این است که برای هرکدام یک ایده منحصر به فرد احتیاج است . بله دقیقا همین طور است در حقیقت بازی پازل ورزشی است که به جای عضلات مغز آدمی را تقویت می کند تا در مواجهه با مسایل واقعی بتوان بهترین و بهینه ترین تصمیم را گرفت . در واقعیت بازی پازل نمونه ی کوچک شده ی مشکلات و مسائلی است که فرد در زندگی واقعی با آن رو به رو خواهد شد .

بازی پازل فکری

اهداف واقعی بازی پازل

به نظر شما بازی پازل برای اولین بار با چه هدفی طراحی و ساخته شد؟ شاید شما هم همچون بسیاری از افراد بازی پازل را صرفا یک یک بازی کودکانه بدانید که برای سرگرم نمودن کودکان طراحی شده است اما باید بدانی که اهداف طراحی پازل فراتر از یک سرگرمی بوده است. بازی پازل با اهداف مهمی همچون تربیت و آموزش به کودکان طراحی شده است. طراحان بازی پازل در این فکر بودند که به کمک این سرگرمی میل و رغبت آموختن را در کودکان ایجاد نمایند و تا آن جا هم که اکنون شاهد آن هستیم در میل به این هدف موفق بوده اند به طوریکه امروزه بازی پازل طرفداران بسیاری دارد. همانطور که می دانید سمت چپ مغز مسئولیت استدلال و منطق را به عهده دارد لذا تعدادی از پازل ها برای تقویت عضله های سمت چپ مغز طراحی شده اند و در عین حال و در طرف دیگر بعضی دیگر از بازی پازل ها ( معما ها ) برای تقویت عضلات سمت چپ مغز انسان طراحی شده اند تا قدرت خلاقیت فرد را به چالش بکشند . البته تعدادی از باز های پازل ( معما ها ) به سبک و سیاقی طراحی شده اند که کار کرد و عملکرد هر دو نیمه ی مغز انسان را در ترازوی سنجش قرار دهند که شاید این سبک بازی پازل را بهترین نوع پازل دانست .

بیشتر بخوانید >>>  20 توصیه مهم برای والدین درباره بازی فکری کودکان (از دست ندید)

بازی پازل فکری

نکته ی بسیار مهم در حل بازی پازل و معما ها

استفاده از هر دوسوی مغز برای ایجاد تعادل در حل مسایل فکری همچون پازل و سودوکو  لازمه رسیدن به بهترین و بهینه ترین پاسخ از بین پاسخ های موجود است .

سمت راست مغز هر انسانی وظیفه ی ایجاد ایده های ناب و خلاقانه و متفاوت را دارا می باشد و سمت چپ مغز نیز باید از بین ایده های موجود بتواند با قضاوتی صحیح بهترین را برگزیند امری که در این بین قطعیت دارد این است که باید هردو سمت مغز را پرورش دهیم  پس بنابراین برای حل هر مسئله و هر بازی پازل باید بتوانیم هر دو نیمه ی مغز را تمرین دهیم تا تقویت شوند و انجام این هدف با برگزیدن بازی پازل که هر دو جنبه در طراحی آن ملاحظه شده است میسر می شود .

بازی پازل فکری

نکته بعدی در حل بازی پازل و معما ها

بی شک برای همه ی ما پیش آمده است که از انجام کاری خاص ترس داشته باشیم که در اغلب موارد این ترس از بی اعتمادی به خود یا دیگران نشات می گیرد . وقتی که ما بتوانیم یک بازی پازل جدید یا یک معما یا حتی یک چیستان ساده را حل کنیم به مرور این اعتماد به نفس در ما ایجاد می شود که ما می توانیم هر مسئله ای در زندگی مان را حل کنییم . این امر از نظر روانشناسی نیز یک مسئله منطقی می باشد . یک مثال ساده در این رابطه که به احتمال فراوان برای شما هم پیش آمده است امتحانات دوران تحصیل و مخصوصا مدرسه می باشد .

زمان هایی که در درسی نمره ی مطلوبی کسب می کردیم با گرفتن روحیه ای دو چندان امتحانات دیگری که در آن درس گرفته می شد را نیز به خوبی نمره مطلوبی کسب می کردیم .
در مواردی که در درسی نمره ای مطلوب کسب می کردیم انگیزه ی ایجاد شده در ما باعث می شد در دیگر امتحانات آن درس نیز نمرات قابل قبولی کسب نماییم و به طور کلی علاقه ای خاص نسبت به آن درس پیدا می کردیم .
پس نباید از حل کردن مسایلی که هر روزه برای مان اتفاق می افتد درست مانند حل کردن بازی پازل ترسی در وجودمان وجود داشته باشد و این را بدانیم که به مرور قوی و قوی تر خواهیم شد فقط کافی است شروع کنیم . ما می توانیم با پشت کار در حل معما ها ، مسایل و بازی پازل ها روحیه و اعتماد به نفس خود را روز به روز به طور پیوسته بهبود ببخشیم  در واقعیت با حل هر معما و بازی پازل یکی از نردبان های اعتماد به نفس را بالا خواهیم رفت و هر چه بیش تر برای حل بازی پازل و معما وقت می گذاریم نشان از این دارد که قدم های محکم تری را برداشته ایم .

بیشتر بخوانید >>>  مکعب روبیک: آموزش روبیک+ فرمول مکعب روبیک

بازی پازل فکری

نکته ی نهایی در حل بازی پازل و معما ها

خردسالان و نوجوانان دارای افکاری باز و به دور و از هیاهو های روزمره ی بزرگتر ها می باشد که این به آن ها کمک می کند خلاقیت شان را بهتر و بهتر بروز دهند پس باید در حل پازل های فکری زندگی نیز از آن ها بهره برد تا از ایده های نابشان در جهت حل مسئله کمک گرفت .

ضمن این که می توان با استفاده از بازی پازل و معما های مناسب سن کودکان از آن ها حمایت کرد باید در حل بازی پازل بزرگسالان و معما هایی که برای سنین بالاتر طراحی شده اند از آن ها کمک گرفت . برای کمک گرفتن از ذهن خالی از دغدغه ی کودکان تنها کافی است که یک بیان ساده ای از مسئله را که به ذهن آن ها نزدیک تر است برای شان تشریح کرد تا برای آن ها قابل درک شود و سپس از جواب ها و سوالاتی که می پرسند بازخورد خوبی از نظرات و پیشنهادات آن ها گرفت . کودکان دانش و اطلاعات بزرگ تر ها را ندارند ولی همان طور که گفته شد برای حل بازی پازل زندگی و مسایل روزمره ذهنی پویا و خلاق دارند .

بازی پازل فکری

فواید حل بازی پازل

فواید بسیاری برای حل بازی پازل شمرده شده است که ما در این جا به طور مختصر تعدادی از مهم ترین و جالب ترین فواید بازی پازل را برای شما بیان خواهیم کرد :

1 – حقیقت بسیار جالبی که در حل پازل وجود دارد و اکثرا از آن بی اطلاع هستند این نکته است که حل کردن بازی پازل سخت باعث می شود که نود و پنج درصد از مغز انسان که بدون استفاده بوده است به تحریک واشته شود .

2 – جالب است بدانید که حل کردن بازی پازل سه بعدی ( این نوع پازل کم تر شناخته شده است ) برای پیش رفت ذهن و تقویت مغز بسیار موثر بوده است و طرف راست مغز انسان را به تحریک واداشته است و تقویت می کند .

3 – حل کردن بازی پازل در انواع مختلف آن هم چنین باعث پیش رفت منطق و قدرت استدلال فرد می شود و این گونه طرف چپ مغز هم فعال شده و فرد را در شرایط لازم یاری می رساند .

4 – یکی دیگر از فواید حل بازی پازل این است که در اثر حل بازی پازل اشتیاقی در فرد ایجاد می شود که منجر به تولید ماده ای خاص در بدن می شود که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد نکته ای که درصد بسیار پایینی از مردم اطلاع دارند ..
5 – نوع خاصی از بازی پازل وجود دارد که معروف به پازل های رنگی می باشد که تاثیری مفید در ساز و کار بینایی افراد دارد و هوش بصری را تقویت می نماید .

6 – تفکر انتقادی : مراحلی که برای به اتمام رساندن بازی پازل طی می شود باعث ایجاد هماهنگی و ترکیب توالی عناصر، برنامه ریزی، منطق، استراتژی، مهارت حل مساله خواهد شد. این توانایی ها نیاز به فعالیت قشر جلویی مغز دارد که در لوب جلویی می باشد.
7 – تاثیر پازل بر روی حافظه : احتمال دارد متوجه نشده باشید ولی پازل ها در واقع تمرینی برای حافظه کوتاه مدت وحافظه بصری شما می باشند. این قطعات حافظه به گونه ای منظم زمانی که در صدد درست کردن و تکمیل پازل می باشید، مورد استفاده قرار می گیرند و موجب تقویت آن ها می شوند.
برای کسب اطلاعاتی جالب درباره بازی پازل دیگر صفحات را هم مشاهده کنید .

لطفا اشتراک گذاری نمایید