یک مصاحبه جذاب و خواندنی با امیر غفور را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که امیدواریم از آن لذت ببرید:

بزرگ‌ترین شیطنت زندگی‌ امیر غفور چه بوده است؟
شیطنت زیاد کرده‌ام، تا دلت بخواهد. دارم فکر می‌کنم که کدام یک از آنها قابلیت انعکاس داشته باشد!(باخنده) مثلاً در فرودگاه با بازیکنان کل کل می‌کنم که روی ریلی که چمدان‌ها و ساک‌ها را تحویل می‌دهند بنشینیم و وسط چمدان‌ها بنشینیم و بچرخیم. یک بار هم در هوای سرد زمستان تصمیم گرفتیم در دریا آب تنی کنم!
امیر غفور

مصاحبه ی امیر غفور

آیا تاکنون پیش آمده که امیر غفور از محبوبیت خود کلافه یا خسته شود؟
کلافه که نه، ولی خسته شدم. بعضی اوقات دوست دارم تفریحاتی داشته باشم، ولی به خاطر موقعیت خودم نمی‌توانم. بالاخره مردم لطف دارند می‌خواهند عکس و امضا بگیرند و درباره والیبال حرف بزنند. ما هم دوست نداریم 24 ساعت درباره والیبال حرف بزنیم. گاهی می‌خواهیم با خانواده در مکان عمومی بنشینیم و حرف والیبال نزنیم. من هیچ گاه به علاقمندان “نه” نمی گویم باید به آنها احترام متقابل بگذاریم.(مصاحبه ی امیر غفور)
به یاد داری برای نخستین بار کی و کجا چه کسی با شما عکس یادگاری گرفت؟
فکر می‌کنم وقتی با تیم ملی نوجوانان قهرمان آسیا شدیم در فرودگاه تعدادی از تماشاگران عکس و امضا گرفتند. خیلی حس خوبی داشت. قبلا این موضوع برایم سابقه نداشت. 16 ساله بودم. احساس بزرگ بودن می‌کردم. البته الانم خوب می باشد ، ولی شاید چون زیاد شده قدری عادی‌تر است. چون عادت کردیم که همه ما را می‌شناسند، خب برایمان خوش‌آیند است.(مصاحبه ی امیر غفور)

به یاد داری تا الآن چند سفر خارجی داشته‌ای؟
نمی‌دانم خیلی باید بشمارم. شاید حدود 50 سفر خارجی داشته باشم. حدود 30 تا 40 کشور را دیده‌ام. خودم شخصا لهستان و روسیه را خیلی دوست داشتم. هم مسابقات خیلی خوبی آنجا داشتیم و هم سیستم‌ کشور و مردم را در این کشورها می‌پسندم.
البته اکثر خاطرات ما در کشورهای خارجی به دور هم بودن با بازیکنان بر می‌گردد. معمولا قبل از مسابقات، چهار- پنج نفری با محمد موسوی، شهرام محمودی و سعید معروف و … می‌گوییم و می‌خوانیم و می‌خندیم. بعد از بازی فینال در مسابقات قهرمانی آسیا – دوبی خسته وارد اتوبوس شده بودیم، ولاسکو گفت “غفور فقط قبل از مسابقه بلدی بخوانی! حالا زمان شادی و جشن است.” ما هم شروع کردیم به خواندن و دست زدن و … عقب اتوبوس.(مصاحبه ی امیر غفور)امیر غفور
بهترین هدیه ‌ای که امیر غفور گرفته چه چیزی بوده است؟
هدیه زیاد گرفته‌ام، همه‌اش را دوست دارم. پول خیلی خوشحالم می‌کند!(با خنده می گوید) هر کس هم می‌گوید خوشحال نمی‌شود دروغ گفته است، ولی یک نفر رفت حرم حضرت ابوالفضل(ع) یک پارچه متبرک را برایم آورد که آن را خیلی دوست دارم.(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفور آدم مذهبی هست؟
نماز می‌خوانم و مثل یک آدم معمولی هستم.(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفور تا الآن کاری انجام داده‌ است که نتوانسته باشد به کسی بگوید؟
خب وقتی نمی‌توانستم بگویم یعنی حالا هم نمی‌توان به آن اشاره کنم. سخت است… یادم نمی ‌آید. دوره بچگی زیاد در کوچه تور والیبال می‌بستم و در خانه‌ی تک تک بچه‌های محل را می‌زدم که برویم والیبال بازی کنیم. همسایه‌های ما بندگان خدا از سر و صدای ما اذیت می‌شدند. حالا اگر این مطلب را خواندند من را حلال کنند.(مصاحبه ی امیر غفور)
آیا والیبالی ها عشق دوربین هستند؟
تعدادی هستند ولی این موضوع شامل حال همه نمی‌شود! مثلا حمزه زرینی زیاد در مصاحبه ‌های تلویزیونی می‌رود! (باخنده) من زیاد عاشق دوربین نیستم. دوست دارم دیده شوم ولی این گونه نیست که هر وقت در هربرنامه‌ای دعوت شوم بروم.(مصاحبه ی امیر غفور)
آیا امیر غفور آدم خاصی است؟
خاص است و دوست دارد خاص باشد. همه دوست دارند خاص باشند. مدل ریش ‌هایی که با موسوی می‌گذاشتیم خاص بود. اکثر بازیکنان لباس‌های خوب می‌پوشند و ساعت خوب می‌اندازند و می‌خواهند خاص رفتار کنند. البته من از این اخلاق‌ها ندارم که فقط یک مارک خاص بپوشم. همه چیز می‌پوشم ولی خاص می‌پوشم.(مصاحبه ی امیر غفور)
آیا امیر غفور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند؟
هیچ کدام از این صفحه‌ها برای من نمی باشد. ولی فقط یک صفحه اینترنتی هست که یکی از دوستان برایم باز کرده بود. بعد از جام ملت‌های قبلی این کار را کرد و به من زنگ زد و اطلاع داد. همچنان با هم در ارتباط هستیم. خودم زیاد درگیر این مسائل نیستم ولی گاهی سر می‌زنم و می‌خوانم.(مصاحبه ی امیر غفور)
از دیدگاه امیر غفور محبوب‌ترین بازیکنان والیبال ایران چه افرادی هستند؟
در والیبال محبوب زیاد داریم. ولی آن‌هایی که سابقه بیشتری در تیم ملی دارند محبوبیت بیشتری هم دارند. مثلا معروف به عنوان کاپیتان و موسوی به عنوان یک مهره کلیدی محبوبیت زیادی دارند.(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفور

مصاحبه ی امیر غفور + تصاویر

اگر از خانواده و نزدیکانت بپرسند بدترین ویژگی اخلاقی امیر غفور چه چیزی است، چه می‌گویند؟
فکر می کنم یکی از اخلاق‌ های بد من این باشد که وقتی یک تصمیم اشتباه می‌گیرم و متوجه می‌شوم تصمیم من اشتباه است از آن بر نمی‌گردم، لجبازم. از سر حرفم کوتاه نمی‌آیم. حتی وقتی می‌فهمم اشتباه می‌کنم باز هم کوتاه نمی‌آیم.(مصاحبه ی امیر غفور)
آیا امیر غفور تا الآن تلاش کرده است بعضی از ویژگی ‌های اخلاقی‌ اش را تغییر دهد؟
قبلا خیلی بیشتر غُد بودم ولی الان بهتر شدم. ممکن است یکسری اخلاق‌هایی داشتم که خیلی‌ دوست نداشتم و حالا بهتر شده‌ام. معتقدم هر چه درخت پربارتر باشد باید سر به زیرتر شود. این موضوع را کاملا حس می‌کنم. شاید قبلا کمبودهایی داشتم که حس می‌کردم اگر آن‌ها را انجام دهم بزرگ می‌شوم. الان خدارا شکر چیزهایی دارم که دیگر نیازی ندارم خودم را بزرگ کنم و تلاش  می‌کنم همیشه افتاده باشم.(مصاحبه ی امیر غفور)
آیا الآن شده امیر غفور پول زیادی خرج کرده باشد و پشیمان شده باشد؟
معمولا در سوغاتی گرفتن ضعیف هستم. یکبار برای مادرم لباس خریدم و خودم هم خجالت کشیدم خیلی زشت بود. ترجیح می دهم سکه کادو بدهم. ولی تا حالا پول زیاد خرج کردم. یکبار مزدا 3 خریده بودم و آن را یکدفعه فروختم و 40 میلیون ضرر کردم. آن هم به خاطر اینکه در جاده پنچر شد و تو ذوقم زد! زاپاس مزدا 3 کوچکتر است و 80 کیلومتر سرعت بیشتر نمی‌توانی با آن بروی.(مصاحبه ی امیر غفور)
بهترین دوستان امیر غفور  چه کسانی هستند و چطوری آن ها را پیدا کردی؟
دوست که زیاد دارم. ولی آن‌هایی که خیلی گرم هستیم یکی مربی پایه‌ام آقای اکبرزاده است و با ناصر رحیمی لیبروی تیم باریج اسانس هم دوست صمیمی هستیم. امیر غفور و ناصر والیبال را با هم شروع کردند. با آقای اعتماد حسینی سرپرست باریج اسانس هم دوست هستیم.(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفور زمانی که عصبانی می‌شود چه کار می‌کند؟
عصبانی که می شوم اخم ‌هایم در هم می‌رود. کسی هم نباید با من حرف بزند!(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفورتا حالا شده امیر غفور تمرین ‌ها را از سر خستگی درست انجام ندهد؟
بله! گاهی، ولی ولاسکو می‌فهمد. گاهی به رویمان نمی‌آورد ولی گاهی هم منطقی حرف می‌زند و ما را شرمنده می‌کند.فرقی که ولاسکو با “ست کوویچ” دارد همین است. “ست کوویچ” کتک می‌زد! شاید در رده سنی جوانان درک کاملی نداشتیم و کتک هم لازم بود. شانسی که نسل والیبالیست‌های ما داشت این بود که در زمان خوبی، مربیان خوبی داشتیم.
درست است که ولاسکو برای تیم ملی زحمت زیادی می کشد ولی این بازیکنان از زیر دست “ست کوویچ” گذشته‌اند. اگر آن زمان نوجوانان و جوانان قدرتمندی نداشتیم حالا هم تیم ملی خوبی نمی‌توانستیم داشته باشیم. ولاسکو هم حتی اگر بهترین مربی دنیا باشد باید ابزار خوبی در اختیار داشته باشد.(مصاحبه ی امیر غفور)
چرا ملی پوشان والیبال که این همه در اردو ها با هم دوست و صمیمی هستند در رقابت ‌های لیگ برتر و باشگاهی دعوا می‌کنند؟
دعوا در والبیال زیاد نبود. بالاخره فشار لیگ است و استرس وجود دارد گاهی تحت فشار آدم‌ها کارهایی انجام می‌دهند که درست نیست. مثلا قبلا سعید معروف و موسوی با هم بحث کردند. ولی این موضوع ادامه پیدا نکرد و در تیم ملی ادامه نداشت. الان سعید و محمد موسوی بهترین دوست ها هستند. متاسفانه برخی باشگاه ها فشار زیادی روی بازیکنان می آورند. بازیکن هم تحت فشار باشگاه گاهی رفتاری می کند که ممکن است زیاد پسندیده نباشد.(مصاحبه ی امیر غفور)
آخرین بار چه زمانی امیر غفور دعوا کرده است و چه اتفاقی افتاده بود؟
کلا آدم دعوایی نیستم. تمام افرادی که مرا می‌شناسند، می‌دانند از بچگی به دنبال دعوا نبودم. اگر هم مشکلی پیش می‌آمد و مجبور می‌شدم با کسی یکی به دو کنم بیشتر تلاش می‌کردم خودم را کنار بکشم و بروم. اصلا یادم نمی‌آید دعوا کرده باشم.(مصاحبه ی امیر غفور)
معمولا قطر پاسور امتیازآورترین بازیکن بازی می شود، این که در اکثر بازی ها به عنوان امتیاز آورترین بازیکن میدان معرفی می شوی موجب ناراحتی سایر بازیکنان نمی شود؟
در والیبال همه پست ها مشخص است. پاسور وظیفه پاس دادن دارد و اصلا نمی تواند امتیاز بگیرد. سرعتی باید دفاع کند. مگر چند امتیار می تواند بگیرد. لیبرو هم باید دریافت اولش برسد و قدرتی ها هم به همین ترتیب. ولی اکثر حمله های تیم با پشت خط زن است. کارهای هجومی دارد.
این موضع موجب می شود من معمولا به عنوان امتیاز آورترین بازیکن معرفی شوم. البته اینقدر بازیکنان تیم ملی بزرگ هستند که از موفقیت یکدیگر خوشحال هم می شوند. الان من و شهرام محمودی هم پستی هستیم و هر دو از بهترین دوست ها هستیم.
هیچ گاه سابقه نداشته دو هم پستی اینقدر رفیق باشند. یکی از عوامل موفقیت ما همین هم دلی است. کسی که از کاپ گرفتن من در آسیا خوشحال شد همین شهرام محمودی بود که هم پستی من هم هست. همین جریان اگر برعکس باشد من هم خوشحال می شوم.(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفور

بیشتر بخوانید >>>  بیوگرافی و اسامی بازیکنان تیم ملی والیبال در المپیک

اوضاع مالی امیر غفور

به نظر امیر غفور آیا والیبالیست ‌ها خوب پول می‌گیرند؟
بستگی دارد که چگونه قراردادشان را تنظیم می کنند. خود من زیاد دنبال این مسائل نیستم. همیشه قراردادهایم را کامل می‌بندم. می گویم بابت یک فصل فلان تومان می‌گیرم. اگر راضی نبودید می توانید 20 درصد حُسن انجام کار را نپردازید. ولی اینطور که اگر سوم شوید 10 درصد و دوم شوید 15 درصد روی قرارداد شما می رود اصلا درست نیست.
این موضوع ناخودآگاه روی ذهن بازیکن تاثر منفی می گذارد. نمی توان قرارداد های فوتبالی را با والیبال مقایسه کرد. همه جای دنیا فوتبال بیشتر از همه پول می گیرد. بیشترین طرفدار را دارد. ما نسبت به رشته ای که داریم و فضایی که داریم از درآمد خود راضی هستیم.(مصاحبه ی امیر غفور)
خیلی از ورزشکاران در بقیه رشته های ورزشی نسبت به تبعیض در پرداخت پاداش به والیبالی ها گلایه دارند؟
به آن ها هم پاداش بدهند. مگر می خواهند از جیب من بدهند. شاید یکی از دلایلی که والیبالی ها را تحویل می گیرند این است که والیبال آرام آرام پیشرفت کرد و از پایین خود را بالا کشید. چون مردم این پیشرفت ها را می بینند، می توانند این موضوع را احساس کنند. والیبالیست ها واقعا کاری نکردند که مردم ناراحت شوند. مجموعه والیبال از کادر و رئیس فدراسیون و بازیکنان و خبرنگارانش ترجیح می دهند بی حاشیه و با شخصیت باشند. یکسری حرف هایی که در سایر رشته ها هست در والیبال مطرح نیست.(مصاحبه ی امیر غفور)
نظر امیر غفور درباره رسانه ها چیست؟
رسانه تاثیر زیادی در انعکاس وقایع دارد. پوششی که خبرنگارها می دهند اگر نباشد کسی ما را نمی بیند. فکر نمی کنم کسی در صنف خبرنگارهای والیبال باشد که بخواهد سنگ بیاندازد و جلوی پیشرفت والیبال را بگیرد. امروز همه تلاش می کنند تا والیبال پیشرفت کند. البته در همه جا بد و خوب هست.(مصاحبه ی امیر غفور)
ولی در خبرنگاران والیبال شاید به ندرت بتوان کسی را پیدا کرد که مشکل ساز باشد. البته از بعضی خبرنگاران گلایه دارم. گاهی دقیقا همان چیزی را که می گویی منعکس نمی کنند شاید لحن فردی که چیزی را ادعا کرده درست منعکس نشود و تیتر کردن آن سوء تفاهم ایجاد کند.(مصاحبه ی امیر غفور)
امیر غفوربه نونهالان و نوجوانانی که دوست دارند روزی امیرغفور شوند چه می گویی؟
وظیفه ما سنگین است که الگوی مناسبی برای جوان ‌تر ها باشیم. کاری نکنیم که مردم دلخور شوند. وظیفه ما سنگین می شود. بالاخره هر کس یک الگویی دارد. یک قانونی هست به نام راز که آن را باور دارم.
می گویند به هرچه فکر کنید به آن می رسی. من همیشه آرزو داشتم بهترین بازیکن دنیا شوم. آرزو دارم و تلاش می کنم تا به این هدفم برسم. از همه بچه ها می خواهم که اهداف بزرگی داشته باشند و برای رسیدن به آن زحمت بکشند.(مصاحبه ی امیر غفور)

بیشتر بخوانید >>>  28 راز زندگی میر سعید معروف + بیوگرافی کامل و جدیدترین عکسها

امیدواریم از این مصاحبه متفاوت و جذاب که با امیر غفور انجام شده بود لذت برده باشید.

لطفا اشتراک گذاری نمایید