بی شک ضرب المثل ایرانی از زیباترین ضرب المثل های جهان می باشند که خوشبختانه در بین ایرانیان نیز بسیار پر طرفدار هستند و همین امر باعث شده است این ضرب المثل های ایرانی شیرین هیچ گاه از بین نروند. در این صفحه سعی کرده ایم زیباترین ضرب المثل های ایرانی به همراه داستان ضرب المثل ها را برای شما گردآوری نماییم که امیدواریم از آن ها لذت ببرید.

ضرب المثل ایرانی

ضرب المثل های ایرانی + داستان ضرب المثل ها

دستت چرب است بمال به سرت

دهخدا “دست چرب” را معاون و صاحب مکنت معنی کرده است و “دست چربی” کنایه از انداد رساندن و کمک کردن است پس این ضرب المثل کنایه از این دارد که اگر تو توانایی کمک کردن داری اول به خودت کمک کن. اسن ضرب المثل ایرانی مترادف دیگر ضرب المثل ایرانی ” چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است” می باشد.

ضرب المثل های ایرانی داستان ضرب المثل ها

ضرب المثل ایرانی + داستان ضرب المثل

آستين نو ، بخور پلو

روزي ملا نصرالدين به ضیافتی رفت درحالی که لباس كهنه اي پوشیده بود و میزبان با سر و صدا او را از خانه بيرون انداخت.
او لباسی فاخر تهیه کرد و مجدد به همان مهمانی رفت اما اين دفعه میزبان با روي خوش جلو آمد و به او خوش آمد گفت و او را در مکانی خوب نشاند و برايش سفر ه اي از بهترین خوراکی ها آماده کرد.
ملا نصر الدین از اين حرکت میزبان خنده اش گرفت و با خود فكرد كرد كه اين همه احترام برای لباس فاخر اوست پس آستين لباسش را گرفت و گفت : آستين نو بخور پلو !!!

بیشتر بخوانید >>>  8 ضرب المثل فارسی پرکاربرد همراه با عکس و محل استفاده آن

ضرب المثل های ایرانی داستان ضرب المثل ها

ضرب المثل های ایرانی و داستان ضرب المثل

دعوا سر لحاف ملا بود

در شبی از شب های سرد زمستان، ملا نصر الدین در رخت خوابش خوابيده بود كه ناگهان صداي سر و صدا از كوچه بلند شد. زن ملا به او گفت كه بيرون برود و و سر و گوشی آب دهد. ملا گفت : به ما چه ربطی دارد؟ بگير بخواب. زنش گفت : يعني چه كه به ما چه ربطی دارد؟ پس همسايگي به چه درد مي خورد.
غوغا ادامه پیدا مرد و ملا كه مي دانست بحث با زنش بی فایده است. با اکراه لحاف را روي خودش انداخت و به سمت كوچه رفت.
مثل این که دزدي به خانه يكي از همسايه ها زده بوده است اما صاحب خانه متوجه شده بود و دزد نتوانسته بود كه چيزي بدزدد. دزد هم که در كوچه قايم شده بود چون كه ديد همسايه ها به خانه شان برگشتند و كوچه خلوت شده است ، چشمش به ملا و لحافش افتاد و با خود گفت كه از هيچي بهتر است پس به سمت ملا دويد، لحافش را كشيد و با سرعت تمام دويد و در تاريكي شب گم شد.
وقتي ملا پیش همسرش برگشت. زنش از او پرسيد: چه خبری بود؟
ملا هم جواب داد : هيچي، دعوا سر لحاف من بود!!!
اين ضرب المثل ایرانی زیبا را وقتی استفاده مي کنند كه شخصی در دعوائي كه به او ربطی نداشته ضرر ديده يا در يك دعواي زرگری مالی را از دست داده است.

بیشتر بخوانید >>>  10 ضرب المثل انگلیسی همراه با ترجمه و معادل فارسی

ضرب المثل های ایرانی داستان ضرب المثل ها

ضرب المثل های ایرانی (کوتاه)

ادب از که آموختی از بی ادبان : با مشاهده ی کار های ناپسند بی ادبان و دوری از آن کارها
آب در هاون کوبیدن : این ضرب المثل ایرانی کنایه از انجام کار بیهوده است.
آتیش بیار معرکه : این ضرب المثل ایرانی کنایه از دو به هم زنی میان دیگران است.
آش دهان سوزی نیست : کنایه از این که خیلی هم مورد پسند نیست.
آش کشک خاله ات رو بخوری پاته نخوری پاته : این ضرب المثل ایرانی کنایه از این دارد که باید این کار را انجام دهی چه بخواهی چه نخواهی!!!

ضرب المثل های ایرانی داستان ضرب المثل ها

ضرب المثل های ایرانی : ضرب المثل ایرانی + داستان

سر و کیسه کردن

این ضرب المثل ایرانی که در بین عوام “سرکیسه کردن” گفته می شود، در معنی کنایه ای این است که همه ی ثروت و دارایی فردی را از او گرفته اند.
اما داستان ضرب المثل چیست؟ در زمان گذشته برخلاف امروز که وسایل نظافت و آرایش تا این اندازه وجود دارد، کیسه کشیدن و تراشیدن سر در حمام های عمومی انجام می گرفت. یعنی دلاک حمام اول سر حمام کننده را به طور کامل می تراشید، او را کیسه می کشید و بعد از آن صابون می زد تا همه ی موهای اضافی و چرک های بدن او به طور کلی پاک شود و شستشوی وی کامل انجام شود.
به همین دلیل ضرب المثل ایرانی سر و کیسه کردن (یعنی اصلاح کردن سر و کیسه کشیدن بدن) بین مردم شستشوی کامل به حساب می آمد و هر شخصی این دو عمل را با هم انجام می داد، آن چنان پاکیزه می شد که به گمان خودش تا یک هفته احتیاجی به نظافت دوباره نداشت.
امروزه اگر چه عمل “سر و کیسه کردن” دیگر کاربرد ندارد، اما معنی کنایه ای آن در این ضرب المثل ایرانی باقی مانده است و در مورد شخصی به کار می رود که دیگر چیزی نزد او باقی گذاشته نشده است.
امیدواریم از ضرب المثل ها ایرانی گردآری شده لذت برده باشید.

لطفا اشتراک گذاری نمایید