جدول سودوکو اگه محبوب ترین بازی فکری نباشد بی شک یکی از بهترین و محبوب ترین بازی هایی است که بشر اختراع کرده است .جدول سودوکو برای اولین بار در مجلات آمریکایی به طور گسترده انتشار پیدا کرد ولی گفته میشه که در اصل متعلق به ژاپن است . این بازی فکری از سال 2005 در سطح جهانی محبوبیتی چشم گیر پیدا کرد  و در چند سال اخیر  به صورت عمومی برای سرگرمی استفاده می شود و خیلی ها رو هم به خودش معتاد کرده است.

سودوکو آنلایندر رابطه با محبوبیت این بازی باید بگم که در جشنواره بین المللی بازی و سرگرمی آلمان جدول سودوکو به عنوان محبوب ترین و پرطرفدار ترین بازی شناخته شد .

در مورد این جدول سودوکو

برای اجرای  جدول سودوکو ی بالا بهتر است از مرورگر های کروم یا موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید   .

1- با هر بار کلیک بر روی EASY یا HARD یا ریلود کردن صفحه شما یک جدول سودوکو جدید رو می تونید حل کنید .

2- در صورتی که عدد انتخابی شما در آن سطر ، ستون یا در آن خانه ی 3 در 3 موجود باشد آن عدد انتخاب نخواهد شد.

3- در صورتی که بتونید جدول سودو کو رو تا آخر حل کنید جدول به نشانه تایید روشن خواهد شد.

4- این بازی راهنمایی و حل کامل توسط خودش رو ندارد پس اگر می خواهید در حین بازی از راهنمایی استفاده کنید یا حل کامل رو ببینید از بازی های سمت راست استفاده کنید .

بازی سودوکو آنلاین

درمورد جداول سودوکو بیشتر بدانید . . .

در این سبک جدول ها نیاز کم تری به محاسبات ریاضی وجود داره و در عوض در این سبک جداول به تمرکز ، اندیشیدن ، منطق و حافظه احتیاج بیش تری هست شاید یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این سبک بازی ها این است که بر مبتای صرف ریاضیات نیست و در عین حال منطق خاص خود را دارد . اگه شما اون دسته از کسانی هستید که تا حالا به این جداول نزدیک نشدید پیشنهاد می کنم حداقل یک بار امتجان کنید شاید خوشتون اومد . . .

بازی سودوکو آنلاین

راه حل جدول سودوکو با سرعت تمام و بدون حدس

فکرش را هم نمی شد کرد که روزی برسد که بتوان جدول سودوکو را بدون حدس زدن و با تمام سرعت حل نمود رویایی که امروزه به تحقق پیوسته است. دو تن از دانشمندان که بر روی سودوکو تحقیقات انجام داده اند اعلام نموده اند که به روشی دست پیدا کرده اند که می شود بدون حدس و با حداکثر سرعت جدول سودوکو را حل نمود. این دو دانشمند شبکه های پیشرفته همچنین به علت سختی نسبی جداول سودوکو نسبت به هم پاسخ داده اند اما یک مشکل وجود دارد آن هم این است که برای فهمیدن مفاهیم و روش ارائه شده توسط این دو محقق باید دکترای ریاضیات داشت!!!

بازی سودوکو آنلاین

700 میلیون ساعت محاسبات کامپیوتری برای جدول سودوکو

گری مک ، ریاضی دان ایرلندی ، به کمک الگوریتمی پیچیده و کامپیوتر به کمک گروهش توانست نشان دهد که برای حل یک جدول سودوکو به حداقل 17 راهنمایی در جدول سودوکو احتیاج است و کم تر از آن حل یکتایی ندارند . این نتیجه پس از دو سال با استفاده از 700 میلیون ساعت CPU در دوبلین و در مرکز محاسبات پیچیده کشور ایرلند به دست آمد .
ریاضی پژوهان در نشستی در امریکا معتقد بودند که احتمالا این اثبات معتبر است و پیش رفت بزرگی در این عرصه خواهد بود .

بازی سودوکو آنلاین

از مربع های لاتین تا جدول سودوکو

مربع های لاتین ( مربع های لاتین را می توان مادر جداول امروزی دانست ) نوعی از مربع های جادویی بودند که قبل از رنسانس و در قرون وسطی مورد توجه قرار گرفتند و پایه ریزی های اولیه ی آن ها در این دوران شکل گرفت . دانستن این موضوع جالب است که اولین متون نوشته شده درباره ی مربع های لاتین به زبان عربی می باشد که البته طبیعی هم هست چرا که در آن زمان اروپا و غرب نسبت به دانشمندان مسلمان ایرانی و عربی بسیار عقب تر بوده اند . ویژگی خاص مربع های لاتین این است که در هر سطر و یا هر ستونی ( مشابه جداول امروزی ) دارای اعداد یکسانی هستند .ریاضی دانان کشور های اروپا در قرن هجدهم با تقلید از مربع های شگفت انگیز که در بین دانشمندان اسلامی تدوین شده بود ( و از حروف به جای اعداد استفاده می کردند ) توانستند به جای حروف ، اعداد را قرار دهند و مربع های لاتین را اختراع کنند در حقیقت مزیت مربع های لاتین که مشابه جدول سودوکو ی امروزی است نسبت به مربع های شگفت انگیز دانشمندان مسلمان این بود که به جای استفاده از حروف ابجد از اعداد استفاده نمودند همانطور که در سودوکو ی امروزی از اعداد 1 تا 9 استفاده می شود .
مربع های لاتین که همان جداول سودوکو ی اولیه محسوب می شوند دارای سطر و ستون هایی برابر بوده اند که به جای استفاده از اعداد در آن ها از نماد هایی خاص استفاده می کرده اند که می بایست این نماد ها بدون تکرار در هر سطر و ستون قرار می گرفته اند در حالی که در مربع های شگفت انگیز که سازند آن مسلمانان بوده اند از حروفی خاص که احتمالا حروف ابجد بوده است استفاده می شده است .

بیشتر بخوانید >>>  حل مکعب روبیک: آموزش کامل حل روبیک+ بازی آنلاین و زنده روبیک

بازی سودوکو آنلاین

پیدایش جدول سودوکو

شاید اگر از شما هم بپرسند که مهد سودوکو کجاست بی معطلی پاسخ دهید : ژاپن ! اما واقعیت خلاف این است و تحقیقات جای دیگری را برای پیدایش جدول سودوکو به ما نشان می دهد .

پس محل پیدایش جدول سودوکو کجاست ؟

برای این که بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم باید کمی بیشتر توضیح دهیم . مربع لاتین مادر جدول سودوکو ی امروزی است به طوری که از منظر ریاضی به ازای هر پاسخ صحیح برای مربع های لاتین پاسخ صحیحی برای سودوکو نیز وجود دارد .
اما یک تفاوت چشم گیر بین مربع های لاتین و جدول سودوکو وجود دارد و آن هم چیزی نیست جز شرط اضافی جدول سودوکو که بنابر این شرط باید در خانه های 3 در 3 جدول سودوکو نیز تمامی اعداد یک تا نه گنجانده شود که هم باعث جذابیت آن شده است و هم کمی حل سودوکو را سخت کرده است .
بر اساس گزارشات داده شده جدول سودوکو ی امروزی توسط یک معمار امریکایی خلق شده است به این نحو که وی به جای خانه های 3 در 3 از خانه های 9 در 9 استفاده کرد و شرط گفته شده را نیز به آن افزود تا بتواند جذابیت و دشواری آن را افزایش دهد .
جالب است بدانید که اولین سودوکو نه در ژاپن بلکه در ایالات متحده در مجله ای به چاپ رسید و پس از آن در قرن 20 یکی از شرکت های معتبر ژاپنی که در زمینه معما های فکری فعالیت داشت جدول سودوکو را در امریکا مشاهده کرد و تصمیم گرفت تا سودوکو را در کشور خود معرفی کند پس جداول سودوکو را در مجلات خود به چاپ رساند و این آغاز قدم گذاشتن سودوکو در ژاپن بود ولی با این حال باور عمومی بر این است ژاپن مهد سودوکو می باشد .
در قرن بیستم میلادی یکی از شرکت های معتبر تولید چیستان و معما که در کشور ژاپن تاسیس شده بود جدول سودوکو ی آمریکایی را مشاهده کرد و تصمیم گرفت که از این جداول در مجلات خود استفاده کند و این گونه جدول سودوکو وارد کشور ژاپن شد .
این شرکت نام جدیدی برای جداول سودوکو انتخاب کرد که ترجمه فارسی آن ” اعداد یک بار باید باشند ” می باشد و این انتشار هم زمان شد با افزایش محبوبیت جدول سودوکو و شاید به همین دلیل باشد که مهد جدول سودوکو را بر خلاف واقعیت آن ، ژاپن می دانند .
در ابتدای قرن بیستم میلادی چندین ویژگی به جدول سودوکو افزوده شد که یکی از آن ها متقارن بودن اعداد اولیه ی موجود در سودوکو بود که زیبایی آن را دو چندان می کرد ، افزون بر این علامت ها و نشانه ها در جدول سودوکو کاهش پیدا کردند که این خود باعث شد بر محبوبیت آن افزوده شود .

بیشتر بخوانید >>>  بازی پازل آنلاین پارک ماشین و جورچین ساده

بازی سودوکو آنلاین

جدول سودوکو به اروپا پا گذاشت

نکته جالب در این زمینه این است که در ابتدای ورود رسمی سودوکو در اروپا کمتر کسی با آن آشنایی داشت . در اوایل سده ی اول هزاره سوم یعنی قرن 21 میلادی و اواخر سال دو هزار و چهار میلادی ( تقریبا حدود بیست سال بعد از انتشار پیداکردن این جداول در کشور ژاپن ) یک قاضی از اهالی هنگ کنگ ( این امر نشان از این دارد که این جداول مربوط و مختص قشر خاصی از جامعه نمی شود و یک سرگزمی فراگیر جهانی است ) که یکی از هواداران معما های فکری بود و در ضمن برنامه نویس نیز بود سفری به انگلستان داشت و در همان زمان و در آنجا بعد از انجام مذاکراتی مدیران روزنامه معروف انگلیسی یعنی تایمز را مجاب کرد تا جدول سودوکو را منتشر کنند .
وی توانست برای طراحی سودوکو با درجه دشواری مختلف برنامه کامپیوتری بنویسد . اولین تاریخ چاپ جدول سودوکو در اروپا به 12 نوامبر سال 2004 میلادی بر می گردد . احتمالا وی اولین شخصی بود که برای سودوکو برنامه کامپیوتری نوشت اما مطمئننا آخرین فرد نبوده است چرا که امروزه بی شمار برنامه های مختلف برای جدول سودوکو نوشته شده است که تعدادی از بهترین های آنان را در سایت هوش پارسی می توانید مشاهده نمایید .
انتشار جدول سودوکو در روزنامه ها

منتشر شدن این جداول در انگلیس راهی جدید را در سراسر انگلستان و حتی کشور های وابسته نظیر استرالیا گشود . یک روزنامه معتبر در استرالیا در سال بعد یعنی دو هزار و پنج میلادی اقدام به چاپ این سرگرمی فراگیر کرد و جالب است بدانید که همه ی روزنامه های سراسر انگلستان در آن سال جدول سودوکو را در روزنامه های خود منتشر کردند . جدول سودوکو کم کم جایگاه خود را در بین اقشار مختلف جامعه جهانی از دانش آموز و دانشجو تا اساتید مدرسه و دانشگاه و حتی عامه ی مردم پیدا می کرد و و در حال تبدیل شدن به سرگرمی علمی اول مردم جهان می شد .
سال 2005 میلادی سالی بود که اتفاق جالبی برای سودوکو رخ داد . برای بار دوم جدول سودوکو پا به ایالات متحده نهاد . در یک روز در دو روزنامه معتبر و متفاوت آمریکا جداول سودوکو چاپ شد و همه را شگفت زده کرد و به این صورت سودوکو جانشین جدول کلمات متقاطع شد و هم چنین جدول سودوکو پا به تلویزیون ها و موبایل ها نهاد و در آن هنگام بود که جدول سودوکو را ” روبیک قرن بیست و یک ” نام نهادند .جداول سودوکو انواع بسیار گوناگون و در سطوح مختلف سختی دارد که هرکسی را به گونه ای جذب خود می کند سودوکو ی کوچک و بزرگ ، زوج و فرد و نامنظم در بسیاری از مجلات و روزنامه ها و بازی های کامپیوتری و موبایل راه پیدا کردند این امر باعث شهرت و محبوبیت دو چندان سودوکوشد و به عنوان یک بازی منطقی لقب محبوب ترین را از آن خود کرد .
سال دو هزار و شش میلادی سالی مهم برای سودوکو به شمار می رود چرا که در این سال بود که اولین دوره مسابقات جهانی سودوکو به میزبانی ایتالیا و زیر نظر فدراسیون جهانی معما های فکری ( از زیر مجموعه های معما های فکری محسوب می شود ) برگزار شد . این امر را می توان شروع رسمیت بخشیدن به سودوکو دانست . این مسابقات جالب در دو روز پیگیری شد و هر یک از شرکت کنندگان می بایست 45 جدول سودوکو با سطوح مختلف را حل می کردند که در پایاین نیز برندگان اولین دوره مسابقات سودوکو معرفی شدند .
یک اقتصاد دان چکی نفر اول این مسابقه جذاب شد و در سن 31 سالگی به این عنوان دست یافت بعد از وی جوان بیست و شش ساله ی آمریکایی در رتبه ی دوم ایستاد و نفر سوم حل جدول سودوکو یک مهندس سی ساله ی نرم افزار بود این سه فرد که هر سه افرادی تحصیل کرده بودند اولین مقام آوران در زمینه ی حل سودوکو بودند .
در سال های اخیر در ایران نیز به مانند کشور های دیگر به محبوبیت جدول سودوکو  افزوده شده است و شاهد انتشار بسیاری از انواع سودوکو در روزنامه های معتبر هستیم .
پس از آن رویداد بزرگ و مهم برای سودوکو در سال 2006 بسیاری از مجلات ، سایت ها ، روزنامه ها ، اتاق های گپ اینترنتی شروع به نوشتن قوانین و راه حل های این شگفتی روز کردند . بعد از آن اتفاق و در سال دو هزار و شش میلادی بسیاری از مجلات ، سایت ها ، روزنامه ها ، اتاق های گپ اینترنتی شروع به نوشتن قوانین و راه حل های جدول سودوکو ، این شگفتی روز کردند و این گونه بود که جدول سودوکو به سرگرمی فکری اول مردم جهان تبدیل شد . هم چنین بسیاری از وب سایت ها نظیر وب سایت هوش پارسی به طور تخصصی انواع جدول سودوکو ی سخت و آسان روز دنیا را همراه با جواب به صورت آنلاین برای دوستان گرامی و عزیز آماده می کنند علاوه بر این مجلات تخصصی سودوکو در ایران انتشار پیدا می کند و هر روز به سیل هوادارن این سرگرمی محبوب این روز های دنیا افزوده میشود . جدول سودوکو به جز این که می تواند پر کننده اوقات فراغت افراد باشد بی شک از جمله معدود سرگرمی هایی است که باعث افزایش قدرت استدلال دانش آموزان و دانش جویان و تمامی افرادی که اقدام به حل آن می کنند می شود . هم چنین در افزایش قدرت حافظه ی افراد بی تاثیر نمی باشد . پیشنهاد ویژه ی هوش پارسی به کسانی که در پی تقویت قدرت منطق و استدلال خود هستند سودوکو ی باشد .
مطمئنا اگر شما از طرفداران پر و پا قرص حل جدول سودوکو نباشید افرادی را دیده اید که با میل و علاقه شروع به حل سودوکو می کنند و بعید است که از قشر تحصیل کرده فردی را پیدا کنید که برای یک بار هم که شده سودوکو بازی نکرده باشد . پیشنهاد ما و متخصصان بیماری عقل به شما نیز آن است که شما هم با انجام این سرگرمی فکری داشتن ذهنی پویا و جوان را در سنین بزرگ سالی برای خود تضمین نمایید .

بیشتر بخوانید >>>  نرم افزار آنلاین حل جدول سودوکو (سخت ترین سودوکو رو حل کنید)

بازی سودوکو آنلاین

فواید سودوکو

بسیاری از دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که جدول اعم از جدول سودوکو و یا جدول کلمات متقاطع می تواند به افراد احساس آرامش ویژه ای بدهد. کسانی که جدول حل می کنند در ابتدا تا اندازه ای هیجان زده خواهند بود اما با تمام شدن جدول حس آرامش خاصی را به دست خواهند آورد  که می تواند حتی دلیلی بر انرژی گرفتن آن ها نیز گردد.
یکی دیگر از مهمترین فایده هایی که می توان در دل حل جدول های کلمات و سودوکو دید به دست آوردن حس رضایت می باشد. بسیاری از افرادی که عاشق حل کردن جدول می باشند معتقدند بعد از تمام شدن جدول یک حس تکامل و یا رضایت خواهند داشت که در دیگر فعالیت ها نشانه ای از آن ها پیدا نمی شود. همچنین آن ها این حس رشد را با به اتمام رساندن کارهای سخت و دشوار به مقایسه می گذارند.

لطفا اشتراک گذاری نمایید