تا به حال فکر کرده اید که یک انسان چند نوع هوش دارد؟ در این قسمت ابتدا به بررسی انواع هوش می پردازیم و در ادامه با یک ازمون هوش جالب و کمی سخت که منسوب به بیل گتس است به سنجش هوش شما خواهیم پرداخت.

انواع هوش

 انواع هوش دیداری / فضایی

یکی از انواع هوش که توانایی لازم جهت درک پدیده های دیدنی می باشد هوش دیداری است که متناسب با سنجش هوش افراد می باشد . یادگیرنده های دارای این نوع از انواع هوش ، می خواهند که با تصویرها تفکر بکنند و جهت فرا گرفتن اطلاعات به این نیاز دارند که یک تصویر ذهنی واضح را ایجاد نمایند . برای سنجش مقدار این نوع هوش ازمون هوش های تصویری وجود دارد که در همین سایت در پایان صفحه می توانید با تعدادی از آن ها به سنجش هوش خود بپردازید .
مهارت های کسانی که از انواع هوش های دیداری برخوردارند به شرح زیر می باشد :
پازل ساختن ، خواندن ، نوشتن ،درک کردن اشکال ، طراحی کردن ،نقاشی کشیدن ، دست کاری کردن تصویرها ، تعمیر و طراحی کردن وسیله های عملی، تفسیر کردن تصاویر دیداری .
شغل های افرادی که از انواع هوش های دیداری برخوردارند که متناسب با سنجش هوش آنان می باشد :
دریانوردی ، مجسمه سازی ، اختراع کردن ، کاشف ، معماری کردن ، طراحی داخلی، مهندسی مکانیک و …

انولع هوش ها

هوش کلامی / زبانی

یکی دیگر از انواع هوش (هوش کلامی/ زبانی) می باشدکه به معنای توانایی استفاده کردن از کلمه ها و همچنین استفاده کردن از زبان که از جالب ترین انواع هوش ها است که متناسب با سنجش هوش افراد می باشد . اینها از مهارتهای شنیداری کاملی برخوردارند و اغلب سخن وران برجسته ای می باشند . آنها به جای استفاده از تصویرها ، با کلمه ها فکرمی کنند .
مهارت های کسانی که از انواع هوش های کلامی برخوردارند به شرح زیر می باشد :
گوشدادن ، حرف زدن ، قصه گفتن ، توضیح دادن ، درس دادن ، طنز گویی ، درک کردن قالبها و معانی کلمات، یادآوری کردن اطلاعات ، تحلیل کردن کاربردهایزبانی
شغل های افرادی که از انواع هوش های کلامی برخوردارند که متناسب با سنجش هوش آنان می باشد :
شاعری ، روزنامه نگاری ، نویسندگی ، معلمی ، وکالت ، سیاست مداری ، مترجمی

انولع هوش ها

هوش منطقی ریاضی

یکی دیگر از انواع هوش (هوش منطقی ریاضی) می باشد . ریاضی در اینجا یعنی داشتن توانایی و استفاده کردن از استدلال ،منطق و اعداد که متناسب با سنجش هوش افراد می باشد و ازمون هوش ها ی فراوانی برای تعیین مقدار این نوع هوش وجود دارد . همچنین این یادگیرنده ها بصورت مفهومی هستند و تفکر آنها با استفاده کردن از الگوهای عددی و منطقی می باشد و ازین طریق بین اطلاعات مختلف رابطه ای برقرار می کنند .
مهارت های کسانی که از انواع هوش های منطقی برخوردارند به شرح زیر می باشد :
حل کردن مسئله ، تقسیم بندی کردن و طبقه بندی کردن اطلاعات ، بکار بردن زنجیره ای طولانی از استدلال ها برای پیشرفت کردن ، انجام آزمایشات کنترل شده ، سوال کردن و کنجکاوی درباره پدیده های طبیعی ، انجام دادن  محاسبات پیچیده ی ریاضی ، کار با اشکال هندسی
شغل های افرادی که از انواع هوش های منطقی برخوردارند که متناسب با سنجش هوش آنان می باشد:

بیشتر بخوانید >>>  تست iq + حقایقی جالب مهم درباره iq و تست آی کیو

دانشمند ، مهندسی ، برنامه نویسی کامپیوتر ، پژوهش گر ،حساب داری ، ریاضی دان

انولع هوش ها

هوش بدنی/جنبشی

یکی دیگر از انواع هوش (هوش بدنی/جنبشی) می باشد که این هوش نیز به معنای داشتن توانایی و کنترل کردن ماهرانه حرکت های بدن و استفاده کردن از اشیاء که متناسب با سنجش هوش افراد می باشد. این یادگیرنده ها نیز خود را ازطریق حرکت کردن نشان می دهند . همچنین آنها از درک خوبی نسبت به حس تعادل داشتن دست و چشم برخوردارند (به عنوان مثال در بازی کردنبا توپ مهارت ویژه ای دارند .)
مهارت های آنها که از انواع هوش های بدنی برخوردارند به شرح زیر می باشد:
رقصیدن ، داشتن هماهنگی بدنی ، ورزش کردن ، استفاده کردن از زبان بدن ، بازیگری ، تقلید کردن از حرکت ها ، ابراز کردن احساسات از طریق بدنی
شغل های افرادی که از انواع هوش های بدنی برخوردارند که متناسب با سنجش هوش آنان می باشد :
ورزشکار ، معلم تربیت بدنی ، رقاص ، بازیگر ، آتش نشانی ،صنعت گر

انولع هوش ها

هوش موسیقی / ریتمیک

یکی دیگر از انواع هوش (هوش بدنی/جنبشی) می باشد که این هوش نیز به معنای داشتن توانایی و کنترل کردن ماهرانه حرکت های بدن و استفاده کردن از اشیاء که متناسب با سنجش هوش افراد می باشد. این یادگیرنده ها نیز خود را ازطریق حرکت کردن نشان می دهند . همچنین آنها از درک خوبی نسبت به حس تعادل داشتن دست و چشم برخوردارند (به عنوان مثال در بازی کردنبا توپ مهارت ویژه ای دارند .)
مهارت های آنها که از انواع هوش های بدنی برخوردارند به شرح زیر می باشد:
رقصیدن ، داشتن هماهنگی بدنی ، ورزش کردن ، استفاده کردن از زبان بدن ، بازیگری ، تقلید کردن از حرکت ها ، ابراز کردن احساسات از طریق بدنی
شغل های افرادی که از انواع هوش های بدنی برخوردارند که متناسب با سنجش هوش آنان می باشد :
ورزشکار ، معلم تربیت بدنی ، رقاص ، بازیگر ، آتش نشانی ،صنعت گر

انولع هوش ها

ازمون هوش بیل گتس برای سنجش هوش نخبه ها

این ازمون هوش رو بیل گیتس تو سال 2002 طرح کرد تا برای استخدام تو شرکتش از طریق این ازمون هوش از افراد استفاده کنه که بعدها به ازمون هوش بیل گیتس شهرت یافت …
متن  سوال ازمون هوش که به معمای بیل گیتس مشهوره به شرح زیر است :

دو تا اتاق کنار هم قرار دارن…
این اتاق ها در دارند ولی پنجره ندارند .
وقتی در اتاق ها رو ببندیم توی اتاق ها کاملا تاریکه .
تو یه اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و تو اتاق دیگه سه تا  کلید برق مثل هم هست .
نمیدونیم کدوم کلید کدوم چراغ رو روشن میکنه و ترتیب چراغها رو هم نمیدونیم معلوم کنین که هر کلید مربوط به کدوم چراغه ؟؟؟… برای این کار و در شروع ، شما باید تو اتاق کلیدها باشید و کار رو از اونجا شروع کنید …
در این ازمون هوش شما میتونیند هر چند مرتبه که بخواین کلیدها رو روشن و خاموش کنید . اما شما تنها هستید و نمی تونید از کسی کمک بگیرید و هیچ گونه وسیله ای هم خواه برقی خواه غیر برقی به مراه ندارید و مهم تر از همه این که شما حق ندارید بیشتر از یک بار وارد اتاق چراغ ها بشید و وقتی که وارد شدید و بیرون آمدید ، دیگر نمیتونید مجددا وارد اون اتاق بشید …
حالا ازمون هوش این جاست :  بگید که هر کلید کدوم چراغ رو روشن می کنه ؟
برای دیدن پاسخ ازمون هوش معمای بیل گیتس برین پایین

بیشتر بخوانید >>>  تست هوش هیجانی : پرسشنامه هوش هیجانی|سایت تخصصی هوش

.
.
.
.
.
.
.
اگه یکم خودتون فکر کنید به راحتی می تونید این ازمون هوش رو انجام بدید

.
.
.
.
.
.
.
.
.

انولع هوش ها

پاسخ ازمون هوش معمای بیل گیتس

ازمون سنجش هوش بیل گتس یکی از سخت تریا ازمون هوش ها می باشد پس اگه نتونستید به درستی به این ازمون هوش پاسخ بدید زیاد نگران نباشید .
یکی از کلید ها را روشن کنین و یکی دو دقیقه بعد اون رو خاموش کنید .
حالا کلید دیگری رو روشن کنین و به اتاق چراغها برین  چراغی که روشنه مربوطه به کلید دوم .
نکته این ازمون هوش این جاست که باید دو چراغ دیگه رو لمس کنید ، اونیکه گرمه مربوطه به کلید اول و البته اونیکه سرده مربوطه به کلید سومه …
اگه نتونستید ازمون بیل گیتس رو حل کنید یقینا به این دلیل بوده که به فیزیک سوال که حرارت تولید شده تو چراغ هاست توجه نداشتید و فکر خودتون رو روی تناظر چراغها و کلیدها قرار دادید ، راه حلی که هرگز شما رو به جواب ازمون هوش بیل گیتس نمی رسونه …  البته این ازمون هوش به طور همه جانبه برای سنجش هوش شما طراحی نشده است .

توان چراغ ها هم هیچ ربطی به حل ازمون هوش بیل گیتس نداره و برای گمراه کردن شما تو این ازمون هوش قرار داده شده . . .
امیدواریم که مطالب جالبی رو درباره انواع هوش در اختیارتون قرار داده باشیم و از ازمون هوش بیل گتس لذت برده باشید و تا حدی در مورد سنجش هوش خودتون اطلاعاتی رو به دست آورده باشید .
در اينجا به بعد انواع هوش را از نظر روان شناسان که متناسب با سنجش هوش افراد می باشد مورد بررسی قرار می دهیم :

انولع هوش ها

هوش طبیعت شناسی  ( Naturalistics Intelligence ):(سنجش هوش)

یکی دیگر از انواع هوش ، هوش طبیعت شناسی می باشد که توانایی افراد در شناختن طبیعت و محیط افراد می باشد . این گونه افراد با حیوانات و گیاهان و بقیه چیزهایی که با طبیعات در ارتباط باشند ، خیلی خوب رابطه برقرار می کنند که این نوع از انواع هوش را گاردنر معرفی نمود اما در بین نظریه هوش چندگانه قرار نگرفته است . او معتقد است که این نوع هوش به ساخته های دست بشر قابل تعمیم می باشد .

بیشتر بخوانید >>>  5 تا تست هوش فارسی جالب و خواندنی با جواب (از دست ندید)

انولع هوش ها

هوش احساسی – هیجانی ( Emotional Intelligence ):(سنجش هوش)

این نوع هوش از انواع هوش از نظر روان شناسان بمعنی توانایی افراد در دریافت کردن ، ارزیابی کردن ، کنترل کردن و داشتن مدیریت صحیح احساس های خودشان و اطرافیانشان می باشد . این به این معنا می باشد که فرد بتواند در تمام شرایط مختلف امید خویش را زنده نگه دارد و همچنین با دیگران همدل باشد و احساسات آن ها را بشنود و برای به دست آوردن چیزهای با ارزش تر ، جیزهای کم ارزش تر را نا دیده بگیرد که این نوع هوش متناسب با سنجش هوش فرد می باشد .

انولع هوش ها

هوش سازمانی

معرف این نوع هوش از انواع هوش ، کارل آلبرچت است .
هنگامی که افراد باهوش در یک سازمان استخدام می شوند ، آنها به بي علاقگی همه گیری متمایل می گردند . معمولا این گونه سازمان ها بیشتر تا جایی که دیگران به آن ها ضربه وارد کنند ، خودشان به خود آسیب وارد می کنند . مبارزه های سیاسی در تمام سطوح ، قوانین بدون معنی ، عدم تبحر در اجرا از عواملی می باشد که باعث کاهش بازدهی در سازمان می گردد .
هوش منطقی ریاضی : (سنجش هوش)
نوع دیگری از انواع هوش که جهت سنجش هوش مورد استفاده قرار می گیرد ، هوش منطقی ریاضی می باشد . کسانی از این نوع هوش بهره بیشتری دارند که قدرت استدلال کردن ، طبقه بندی کردن ، تشخیص دادن روابط علت و معلول ، اضافه و منها کردن ، پازل حل کردن ، شطرنج بازی کردن ، اتللـــو را نسبت به افراد دیگر بیشتر می باشد . این افراد معمولا دارای نمره ریاضی بالا و اغلب از کابران حرفه ای رایانه ای هستند . این نوع از انواع هوش از سن 4 سالگی به بعد آغاز می گردد .

انولع هوش ها

هوش فضایی یا تصویری :(سنجش هوش)

این نوع هم از انواع هوش که جهت سنجش هوش مورد استفاده قرار می گیرد ، هوش فضایی یا تصویری می باشد که افرادی بهره ای بیشتر از این نوع هوش را دارا می باشند که در کارهایی همچون نقشه خواندن ، جهت یابی در مواقع رانندگی ، درک کردن موقعیت های مختلف و . . . توانایی بیشتری دارا باشند . همچنین کسانی که از این نوع از انواع هوش بهره مندند علاقه زیادی به خواندن ندارند و سنجش فضایی برای آنها بسیار جالب است . این افراد هنگام خواندن کتاب بیشتر به عکس ها توجه می کنند و در کلاس های هنری موفق ترند .

انولع هوش ها

هوش بدنی یا تعادلی ( سنجش هوش )

این نوع هم از انواع هوش که جهت سنجش هوش مورد استفاده قرار می گیرد که در آن انجام دادن ورزش های رقابتی ؛ حرکات ریتم دار همانند ژیمناستیک و بند بازی ؛ دوچرخه سواری ؛تئاتر ؛ پانتومیم ؛ تقلید کردن از بقیه ؛ سفال گری و هم چنین انجام نقاشی هایی که با سر انگشتان انجام می گردند را شامل می شود که به هوش بدنی یا تعادلی که این از انواع هوش که جهت سنجش هوش مورد استفاده قرار می گیرد مرتبط می گردد .

لطفا اشتراک گذاری نمایید