باید این را در ابتدا به شما عزیزان بگویم که تمام روشهای تقویت حافظه را نمی توانیم یک جا و در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم، اما بعضی از مهم ترین آن ها را خواهیم دید. یکی از بهترین روش ها استفاده از تداعی می باشد. یادگیری پیشوند ها، پسوند ها می تواند کمک زیادی به شما بکند. یادگیری ریشه ها نیز در روشهای تقویت حافظه بی نظیر است.

Body-Brain-icon

شما با یادگیری ریشه ها می توانید به این مهارت برسید که با یادگیری یک ریشه کلمات زیاد مشابه و هم ریشه را هم بیاموزید. بنابراین سعی کنید این روش ها را به خوبی بیاموزید.

روشهای تقویت حافظه

روشهای تقویت حافظه :  3 روش تقویت حافظه برای تقویت حافظه واژگان خاص

در اینجا روشهای تقویت حافظه ی واژگان برای شما مطرح شده است و در پایان نیز دعای تقویت حافظه خواهد آمد :

1 – در یک واژه نامه ی خوب جستجو کنید و روش هایی را که طبق آن کلمات پیشوند ، پسوند و ریشه ای استفاده شده است مطالعه نمایید . هر گاه ممکن بود ، از روش ” تداعی ” که یکی از روشهای تقویت حافظه است برای تقویت حافظه ی خود استفاده کنید .

2 – هر روز ، تعداد ثابتی واژه جدید را به واژه های قبلی اضافه کنید . واژه های جدید تنها درصورتی در ذهن شما می ماند که اصول تکرار را  به خوبی تمرین نمایید .

در این روش تقویت حافظه پس از یادگیری ابتدایی واژه های جدید ، آن ها را هر چندبار که می توانید در قالب “متن ” استفاده کنید .

3 – در زبانی که در حال آموختن آن هستید ، دنبال واژه های جدید بگردید . معطوف کردن توجه و هدایت آن به طور آگاهانه ، که معروف به ” جهت دهی ذهن ” است ، سبب می شود که ” قلاب های ” حافظه ی شما برای شکار  ” ماهی های ” جدید زبانی بازتر شود !

این ها آموزه هایی کلی است که در کسب دانش یک زبان ، یکی از روشهای تقویت حافظه ی شما خواهد بود . این روشهای تقویت حافظه را می توان در یادگیری زبان انگلیسی و در هر زبان خارجی دیگر استفاده کرد . ( دعای تقویت حافظه سوای این روشهای تقویت حافظه است . )

روشهای تقویت حافظه

روشهای تقویت حافظه :  10 روش تقویت حافظه

در ابتدا 10 روش از بهترین روشهای تقویت حافظه را خواهیم آموخت و در انتها دعای تقویت حافظه را یاد می گیریم . خیلی از کسانی به محض اینكه نمیتونند مطلبی رو كه مطالعه می‌كنن به ذهنشون بسپارند خودشون رو دست کم می گیرن و خودشون رو كودن و كم هوش می‌دونن ، اما به یاد‌ نیاوردن مطلب هایی كه یه دانشجو یا یه دانش‌آموز به خاطر سپرده ، می‌تونه دلایل زیادی داشته باشه . یكی از مهم‌ترین این دلیل ها رعایت نكردن مواردیه كه می‌تونه باعث تقویت حافظه بشه و به یاد سپاری مطالب رو بهبود ببخشه .

بیشتر بخوانید >>>  چیستان قرآنی با جواب (چیستان و معما قرآنی با جواب)

در این جا ده روش از بهترین روشهای تقویت حافظه ارائه شده که نتیجه تحقیقات روان‌ شنا سان مختلف است كه باعث تقویت حافظه‌ میشه .

1 ـ اولین روش از روشهای تقویت حافظه اینه که توجهتون رو بر مواردی كه مطالعه می‌كنین، متمركز كنین :

توجه ، یكی از روشهای تقویت حافظه همین مورد هست . واسه انتقال مفاهیم از حافظه كوتاه‌ مدت به بلند مدت نیاز هست كه شما به ‌طور فعال به اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنین ، توجه كنین . سعی كنین تو مكانی مطالعه كنین كه چیزایی مثل تلویزیون ،‌ موسیقی و تفریحات دیگه وجود نداشته باشه كه بتونه حواستون رو پرت كنه .

2 ـ برنامه ریزی و تعیین ساعت‌های منظم برای مطالعه باعث تقویت حافظه میشه همچنین از باشتاب یادگرفتن پرهیز كنین :

به گفته ژورك ، روانشناس تربیتی ، مطالعه تو چن جلسه به شما زمان كافی واسه پردازش اطلاعات میده که در تقویت حافظه نقش موثری داره . محققان نشان دادن دانشجویانی كه به صورت منظم مطالعه می‌كنن از دانشجوهایی كه تو یه جلسه طولانی  مطالعه می‌كنن ، اطلاعات رو بهتر به خاطر میارن .

3ـ یکی دیگر از روشهای تقویت حافظه این است که اطلاعات مورد مطالعتون رو سازماندهی كنین :

یکی از نکات ویژه ای که در روشهای تقویت حافظه باید به اون توجه کنین اینه که سعی كنین مفاهیم و اصطلاحات مشابه رو با هم گروه‌بندی كنین یا طرح كلی از یادداشت‌ هاتون و آن چه خوندین داشته باشین تا به گروه‌بندی‌كردن مفاهیم و اصطلاحات مرتبط كمك كنین .

4ـ روش بعدی از روشهای تقویت حافظه این است که از روش های حفظ ‌كردن واسه یادآوری مطالب خود استفاده كنین :

روش های حفظی تكنیكی اند كه بشتر مواقع توسط دانشجویان و دانش‌آموزان واسه كمك به یادآوری اطلاعات استفاده میشن . این شیوه یکی از روشهای تقویت حافظه واسه یادآوری اطلاعات اند . مثلا ، ممكنه اصطلاحی كه نیاز دارین یادتون باشه ، به یه مورد رایج كه براتون بسیار آشناست ارتباط بدین . بهترین روشهای تقویت حافظه اونهایی اند كه تو اونا از تصویرسازی ، شوخی یا ابتكار مثبت استفاده شده باشه . ( البته دعای تقویت حافظه در ادامه خواهد آمد )

5ـ‌ پنجمین روش از روشهای تقویت حافظه : اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنین تكرار كنین و اون رو واسه خودتون شرح بدین :

واسه یادآوری اطلاعاتی که نیاز دارین اونچه مطالعه می‌كنین تو حافظه بلندمدتتون رمزگذاری كنین که بوسیله اون حفظه تون رو تقویت کنین . یكی از بهترین روشهای رمزگذاری مرور ذهنی مشروحه میتونه باشه . یه نمونه ازین روش، وقتیه كه بخواین تعریف یه اصطلاح كلیدی رو بخونین ، ابتدا تعریف اون اصطلاح رو مطالعه كنین و بعدش یه توصیف مفصل‌تر از اونچه اون اصطلاح معنی میده بخونین . بعد از تكرار این روشهای تقویت حافظه تو چند دفعه ، بهتر می‌تونید اطلاعاتی كه خوندین به یاد بیارین .

بیشتر بخوانید >>>  تست هوش یا معمای انیشتین با جواب تنها 2 درصد افراد می توانند

6 ـ روش ششم از روشهای تقویت حافظه این می باشد که اطلاعات جدید رو به چیزایی كه قبلا می‌دونستین ارتباط بدین :

موقعی كه مسائل نا آشنایی رو مطالعه می‌كنین ، وقتی رو صرف این كنین كه چه جوری این مسائل به چیزایی كه در حال حاضر می‌دونین ارتباط دار که کمک ویژه ای به تقویت حافظه تون می کنه . در این روش که یکی از بهترین روشهای تقویت حافظه است با ایجاد روابط بین ایده‌های جدید و ایده‌های قبلی می‌تونین احتمال یادآوری اطلاعاتی كه تازه فرا گرفتین‌ ، افزایش خیره‌كننده‌ای بدین .

7 ـ روش بعدی از روشهای تقویت حافظه این است که مفاهیم رو تجسم كنید :

بسیاری از افراد رو می بینیم که در هنگام مطالعه از تصویر سازی اطلاعات و به اصطلاح انگلیسی photographic memory استفاده می کنند. در حقیقت اون ها ازیک بعد دیگر حافظه انسان برای تقویت حافظه ی خود استفاده می کنند. این کار باعث میشه یادآوری آن مطلب راحت تر باشه و شما به جای این که فقط متن رو به خاطر بیارین هم متن و هم تصویری رو به خاطر میارین و از اون جایی که حافظه ی انسان محدودیت نداره، نگران این نیستید که جا کم بیارین. نمودار ها و اشکال را در یادداشت خود ترسیم کنین چرا که بسیار به شما کمک می کنن.

8 ـ مفاهیم جدید رو با شخص دیگری یاد بگیرین ( هشتمین روش از روشهای تقویت حافظه ) :

تحقیقات نشان دادن كه خوندن موارد مختلف با صدای بلند به یادسپردن اون موارد رو افزایش میده . متخصصان علوم تربیتی و روانشناسان همچنین دریافتن دانشجویانی كه واقعا مفاهیم جدید رو به دیگران یاد میدن فهم‌شون و یادآوری‌شون رو افزایش میدن . شما می‌تونین ازین رویكرد با آموزش مفاهیم و اطلاعات جدید به یه دوست یا همكلاسی استفاده كنین .

9 ـ نهمین روش از روشهای تقویت حافظه به اطلاعات دشوار توجه بیشتر داشته باشین :

آیا تا به حال ملاحظه كردین چه جوری بعضی وقت ها تو  آغاز یا پایان یه فصل ، یادآوری اطلاعات ساده‌ تره ؟ محققان دریافتند كه نوع اطلاعات میتونه تو یادآوری اون نقش داشته باشه . موقع مطالعه اطلاعات دشوار ‌می‌تونین با صرف وقت بیشتری واسه تكرار اطلاعات بر اون غلبه كنین .

10 ـ مرحله ی آخر روشهای تقویت حافظه  : روش عادی مطالعه‌تون رو  تغییر بدین

بیشتر بخوانید >>>  معروف ترین تست ضریب هوشی آنلاین (ضریب هوشی ات رو بسنج)

روش مهم دیگه واسه تقویت حافظه اینه كه بعضی وقت ها روش مرسوم مطالعه‌تان را تغییر دهید . اگه به مطالعه تو یه مكان خاص عادت كردین ، سعی كنین به یه جای دیگه واسه مطالعه برین . اگه تو غروب مطالعه می كنین ، سعی كنین هر صبح چند دقه رو صرف مرور اطلاعاتی كنین كه شب قبل مطالعه كردین . با افزودن یه عنصر تازه به دوره‌ های مطالعه‌تون می‌تونین سودمندی تلاش‌هاتون رو افزایش بدین و به طرز جالبی یادآوری بلند مدتتون رو  افزایش بدین . امیدواریم از روشهای تقویت حافظه که در قبل آمد بهره کافی برده باشید حال در ادامه دعای تقویت حافظه را که از بهترین روشهای تقویت حافظه است می آوریم . همان طور که می دانید و بسیار هم شنیده اید دعا نقش مهمی در زندگی انسان دارد و دعای تقویت حافظه اگر به طور مرتب و منظم خوانده شود و بتوانید به اصطلاح بر آن مداومت کنید، می تواند یکی از بهترین روشهای تقویت حافظه برای شما باشد. باید اعتراف کنیم در حقیقت بسیاری از روشهای تقویت حافظه کمی دشوار هستند و برای انجام این روش ها گاهی باید وقت بسیاری صرف شود اما دعای تقویت حافظه تقریبا کاری ندارد و با چند ثانیه وقت، تمام می شود. البته همان طور که گفتم مداومت و تکرار زیاد باعث تاثیر بهتر و بیشتر آن خواهد شد.

روشهای تقویت حافظه

دعای تقويت حافظه : یکی از بهترین روشهای تقویت حافظه

دعای تقویت حافظه تو كتاب شريف مفاتيح ‏الجنان داخل فصل اول از باب اول كه درباره تعقيبات می باشد اين دعا جهت تقویت حافظه نقل شده است و می ‏گويد اين دعا را پيغمبر (ص) به اميرالمؤمنين(ع) براى حافظه تعليم داده اند که دعای تقویت حافظه می باشد :
دعای تقویت حافظه
سُبْحانَ مَنْ لا يَعْتَدي عَلي اَهلَ مَمْلَكَتِةِ، سُبْحانَ مَنْ لا يَاْخُذُ اَهْلَ الْاَرضِ بِاَلْوانِ الْعَذابِ ، سُبْحانَ الرَّؤُفِ الرَّحيمِ ، اللهُمَّ اجْعَلْ لي في قَلبيْ نُوراً و بَصَرَاً و فَهْماً و عِلْماً ، اِنَّكَ عَلي كُلِّ شَيئٍ قَديرٌ
و نيز در خلاصه الاذكار است كه در وقت مطالعه جهت تقویت حافظه بخواند:
اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ
خدايا مرا بيرون آور از تاريكى‏هاى‏ وهم،و به نور فهم گرامى‏ام بدار،خدايا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا،و خزانه‏هاى علومت را بر ما باز كن به مهربانى‏ات اى مهربان‏ترين مهربانان

روشهای تقویت حافظه

پایان دعای تقویت حافظه

بسیار شایسته است که دعای تقویت حافظه را حفظ کنید و در شروع درس خواندن دعای تقویت حافظه را برای خود مرور کنید .

لطفا اشتراک گذاری نمایید